سفارش تبلیغ
صبا ویژن

حضرت علامه حسن زاده «حفظه الله»:

ظهور در جمجمه هاست، نه در جمعه ها.
      

خواهر شهید نقل می کند،وقتی بر اثر مجروحیت در بیمارستان بستری شده بود رفتم کنارش و به او گفتم:احمد؛اخر به ما حلوا ندادی،جوابم را داد و گفت:انقدر میروم و ایم که یک ادم حسابی بشم.همرزمانش تعریف می کنند:قبل از محرم،بیرق ها را می شست،تمیز می کرد،بعد پایش  را روی سنگهای داغ می گذاشت و می گفت:((لذت می برم!می خواهم این عذاب را تحمل کنم تا بفهمم مسئولیت چیه،نمی توانم جواب خدا را بدهم،اگر کوتهی کنم،می خواهم بفهمم یک ذره از عذاب جهنم را !))
      

به گزرش افکارنیوز،مدرسه‌های علمی و دینی و تمام مدارسی که در آن تحصیل می‌شود، چه تحصیلات علوم دینی باشد یا تحصیلات دیگر، در رأس برنامه‌هایشان در این جمهوری اسلامی باید این معنا باشد که مهذَّب باشند، قبل از اینکه عالِم هستند.
آنقدری که از زبان و قلم اشخاصی که تعهد به اسلام نداشته‌اند و انحراف داشته‌اند کشور ما صدمه دیده است از توپ و تانک و از محمدرضا و پدرش صدمه ندیده است.
امام خمینی (ره) 10 اسفند1359
      

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تلاش معاندان در داخل و خارج را برای القای ناامیدی و یأس به مردم، خیانت به نظام اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی بیدی نیست که با بادهای بی‌بنیاد مخالفت‌ها بلرزد و با اراده به راهش ادامه می‌دهد.
به گزارش افکارنیوز، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از ظهر امروز در دیدار جمعی از زندانیان سیاسی مسلمان قبل از انقلاب، جایگاه مبارزین و جهادگران را در جوامع اسلامی و تعابیر قرآن بسیار بالا دانست و گفت: انقلابیون و مبارزان، هیچ هدفی جز دفاع از اسلام و مستضعفان نداشتند و می‌دانستند مبارزه با رژیم سفاکّی چون پهلوی، هزینه‌های فراوانی برایشان دارد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر حق مبارزان قبل از انقلاب در جامعه گفت: اخلاص مبارزین، در دوران دفاع مقدس توسط جوانان پرشور انقلابی، تکرار شد و آنان با وجود مشکلات متعدد اقتصادی و نظامی، در مقابل ارتش کاملاً مجهز بعث که از سوی شرق، غرب و ارتجاع منطقه نیز حمایت می‌شد، پیروزمندانه، مقاومت کردند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ابراز نگرانی‌های زندان‌های سیاسی قبل از انقلاب را درباره مشکلات اقتصادی، به‌خصوص نرخ بیکاری، برخاسته از دلسوزی خالصانه آنان دانست و گفت: متأسفانه برخلاف آمارهایی که در سال‌های گذشته از ایجاد اشتغال میلیونی در جامعه می‌دادند، شاهد بیکاری جوانان تحصیل کرده هستیم که اصلاً توجیه‌پذیر نیست.

وی با بیان این جمله که " هرمسئولی باید برای ایجاد تولید و اشتغال تلاش کند"، به برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی برای تجاری کردن طرح‌های دانشگاهی اشاره کرد و گفت: با این کار، تکنولوژی جدیدی وارد چرخه صنعت می‌شود که ایجاد اشتغال بهترین نتیجه آن است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به اظهارات حاضرین درخصوص نقش وی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری گفت: نقش اصلی را مردم ایفا کردند که در سایه رشد آگاهی، نگذاشتند شیوه اجرایی گذشته ادامه یابد.

وی با ذکر خاطراتی از برنامه‌های چند عملیات نظامی در طول دوران دفاع مقدس، نقش مردم را در این دوران ستود و با تشریح شرایط سیاسی و نظامی ماههای پایانی دفاع مقدس گفت: عقلای قوم در مجلس و در سطح فرماندهان نظامی صحبت از ختم آبرومندانه جنگ می‌کردند که با لطف خداوند و درایت امام (ره)، با اصلاح قطعنامه و پذیرش آن توسط سازمان ملل متحد، پیروزمندانه از جنگ بیرون آمدیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: عقلانیت ماه‌های پایان جنگ، در شرایط فعلی نیز متبلور شد و در میان نامزدها، مردم به کسی بیشترین رأی را دادند که صحبت از اعتدال و عقلانیت می‌کرد.

آیت‌ا‌لله هاشمی رفسنجانی، وفاداری و حمایت مردم را سرمایه ارزشمندی برای مقاطع مختلف انقلاب و کشور، مخصوصا برای دولت فعلی دانست و گفت: دولت هم، قدر این سرمایه را می‌داند و از حقوق آنها در مسایل داخلی و خارجی دفاع خواهد کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تلاش معاندان در داخل و خارج را برای القای ناامیدی و یأس به مردم، خیانت به نظام اسلامی دانست و گفت: انقلاب اسلامی بیدی نیست که با بادهای بی‌بنیاد مخالفت‌ها بلرزد و با اراده به راهش ادامه می‌دهد.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با انتقاد از انحراف از سیاست‌های کلی اصلاح اصل 44 و تقویت‌بخش خصوصی گفت: بعضی‌ها در دولت سابق به جای اجرای صحیح این اصل و سپردن امور به مردم، به نهادهای شبه دولتی دادند که عدم پاسخ گویی و عدم توجه به نظارت در ذات آنان است.

وی امنیت خاطر مردم در تأمین نیازهای ضروری زندگی را حق آنان دانست و گفت: توجه به تأمین اجتماعی کامل و رفع مشکلات داخلی و خارجی می‌تواند امید ایجاد شده در دل مردم را تقویت و نگرانی‌های گذشته را رفع کند.

در آغاز این دیدار محمدرضا علی حسینی، باقریان نژاد، حاتمی، صالح آبادی، محمودی و سرداد به بیان نگرانی‌ها و دیدگاههای خویش درخصوص مسایل سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی پرداختند و از آیت الله هاشمی رفسنجانی به خاطر نقشی که در تمام مراحل انتخابات ریاست جمهوری و دمیدن روح امید به جامعه داشتند، تشکر کردند.      

بارها شنیده ایم که دانش آموز یا دانشجویی می گوید :(( دیگرحال و حوصله خواندن این کتاب را ندارم ))یا ((آنقدرازاین کتاب خسته شده ام که قابل گفتن نیست))ویا ((هرچقدرمیخوانم مثل اینکه کمتر یاد می گیریم))ویا ((10 بار خواندم و تکرار کردم ولی بازهم یاد نگرفتم))به راستی مشکل چیست ؟ آیا برای یادگیری درس واقعا" باید 10 بار کتاب را خواند ؟ آیا باید دروس خود را پشت سرهم مرورکرد؟وآیا بایددهها بار درس راتکرارکردتا یادگرفت ؟ مطمئنا" اگر چنین باشد ، مطالعه کاری سخت و طاقت فرسا است . اما واقعیت چیزی دیگر است . واقعیت آن است که این گروه از فراگیران ، روش صحیح مطالعه را نمی دانند و متاسفانه در مدرسه و دانشگاه هم چیزی راجع به چگونه درس خواندن نمی آموزند .

یادگیری و مطالعه ، رابطه ای تنگاتنگ و مستقیم با یکدیگر دارند، تا جایی که می توان این دو را لازم و ملزوم یکدیگر دانست. برای اینکه میزان یادگیری افزایش یابد باید قبل از هرچیز مطالعه ای فعال و پویا داشت.  شیوه صحیح مطالعه ،چهار مزیت عمده زیر را به دنبال دارد:

1- زمان مطالعه را کاهش میدهد

2- میزان یادگیری را افزایش میدهد

3-مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می کند.

4- بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می سازد. برای داشتن مطالعه ای فعال و پویا نوشتن نکات مهم درحین خواندن ضروری است تابرای مرور مطالب،دوباره کتاب رانخوانده و در زمانی کوتاه ازروی یادداشتهای خود مطالب را مرور کرد .

یادداشت برداری ، بخشی مهم و حساس از مطالعه است که باید به آن توجهی خاص داشت . چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد کرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را کاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی است. مطالعه ی صحیح شش روش مطالعه : خواندن بدون نوشتن ،خط کشیدن زیرنکات مهم، حاشیه نویسی، خلاصه نویسی ،کلید برداری، خلاقیت و طرح شبکه ای مغز

1-خواندن بدون نوشتن: روش نادرست مطالعه است . مطالعه فرآیندی فعال و پویا است وبرای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، باید در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا کرد و نکات مهم را یادداشت کرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه جانبه در یادگیری داشت و هم در هنگام مورد نیاز ، خصوصا" قبل از امتحان ، بتوان از روی نوشته ها مرور کرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجددا" به خاطر سپرد .

2- خط کشیدن زیر نکات مهم :این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش کاملی برای مطالعه نیست چرا که در این روش بعضی از افراد بجای آنکه تمرکز و توجه بروی یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می گردد .حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانند و مفهوم را کاملا" درک کنند و سپس زیر نکات مهم خط بکشند نه آنکه در کتاب بدنبال نکات مهم بگردند تا زیر آن را خط بکشند .

3- حاشیه نویسی :این روش نسبت بدو روش قبلی بهتر است ولی بازهم روشی کامل برای درک عمیق مطالب و خواندن کتب درسی نیست ولی می تواند برای یادگیری مطالبی که از اهمیتی چندان برخوردار نیستند مورد استفاده قرار گیرد.

4- خلاصه نویسی : در این روش شما مطالب را میخوانید و آنچه را که درک کرده اید بصورت خلاصه بروی دفتری یادداشت می کنید که این روش برای مطالعه مناسب است و از روشهای قبلی بهتر می باشد چرا که در این روش ابتدا مطالب را درک کرده سپس آنها را یادداشت می کنید اما بازهم بهترین روش برای خواندن نیست .

5- کلید برداری :کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نکات مهم است . در این روش شما بعد از درک مطالب ، بصورت کلیدی نکات مهم را یادداشت می کنید و در واقع کلمه کلیدی کوتاهترین، راحتترین ،بهترین وپرمعنی ترین کلمه ای است که با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می شود.

6- خلاقیت و طرح شبکه ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا" فراگیری مطالب درسی است .در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد ( در واقع نوشته های خود را به بهترین شکل ممکن سازماندهی می کنید و نکات اصلی و فرعی را مشخص می کنید)تا در دفعات بعد به جای دوباره خوانی کتاب ، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده وبا دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بروی طرح شبکه ای مغز ، آنها را خیلی سریع مرور کنید . این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش میدهد و درس خواندن را بسیار آسان می کند. و بازده مطالعه را افزایش میدهد. مطالعه ی صحیح شرایط مطالعه ((بکارگیری شرایط مطالعه یعنی بهره وری بیشتر از مطالعه )) شرایط مطالعه ، مواردی هستند که با دانستن ، بکارگیری و یا فراهم نمودن آنها ، می توان مطالعه ای مفیدتر با بازدهی بالاتر داشت و در واقع این شرایط به شما می آموزند که قبل از شروع مطالعه چه اصولی را به کار گیرید ، در حین مطالعه چه مواردی را فراهم سازید و چگونه به اهداف مطالعاتی خود برسید و با دانستن آنها می توانید با آگاهی بیشتری درس خواندن را آغاز کنید و مطالعه ای فعالتر داشته باشید :

1- آغاز درست :برای موفقیت در مطالعه ،باید درست آغازکنید.

2- برنامه ریزی : یکی از عوامل اصلی موفقیت ، داشتن برنامه منظم است .

3- نظم و ترتیب: اساس هر سازمانی به نظم آن بستگی دارد .

4-حفظ آرامش: آرامش ضمیر ناخود آگاه را پویا و فعال میکند.

5- استفاده صحیح از وقت :بنیامین فرانکلین، ((آیا زندگی را دوست دارید؟ پس وقت را تلف نکنید زیرا زندگی از وقت تشکیل شده است.))

6- سلامتی و تندرستی: عقل سالم در بدن سالم است .

7- تغذیه مناسب: تغذیه صحیح نقش مهمی در سلامتی دارد.

8- دوری از مشروبات الکلی : مصرف مشروبات الکلی موجب ضعف حافظه می شود .

9 - ورزش : ورزش کلید عمر طولانی است .

10-خواب کافی: خواب فراگیری و حافظه را تقویت می کند.

11 -درک مطلب:آنچه در حافظه بلند مدت باقی می ماند ، یعنی مطالب است .

چند توصیه مهم که بایدفراگیران علم از آن مطلع باشند.

1- حداکثر زمانی که افراد می توانند فکر خود را بروی موضوعی متمرکز کنند بیش از 30 دقیقه نیست ، یعنی باید سعی شود حدود 30 دقیقه بروی یک مطلب تمرکز نمود و یا مطالعه داشت و حدود 10 الی 15 دقیقه استراحت نمود سپس مجددا" با همین روال شروع به مطالعه کرد.

2- پیش از مطالعه از صرف غذاهای چرب و سنگین خودداری کنید. و چند ساعت پس از صرف غذا مطالعه نمائید چون پس از صرف غذای سنگین بیشتر جریان خون متوجه دستگاه گوارش میشود تا به هضم و جذب غذا کمک کند و لذا خونرسانی به مغز کاهش می یابد و از قدرت تفکر و تمرکز کاسته میشود . از مصرف الکل و دارو هم خودداری فرمائید همچنین غذاهای آردی مثل نان و قندی قدرت ادراک و تمرکز را کم می کند نوشابه های گازدارهم همینطور هستند.

3- ذهن آدمی با هوش است اگر یادداشت بردارید خود را راحت از حفظ و بیاد سپاری مطالب می کند و نیز همزمان نمی توانید هم مطلبی را بنویسید و هم گوش دهید . پس در حین مطالعه لطفا" یادداشت برداری نمائید.
      

 

 

40eb18c95def4e91b0123d8af09b228f.jpg

هزار تسبیح اشک

یک سجاده بغض

یک بغل دلواپسی

سهم من از ...

//*خ و ش ب خ ت ی*//

باتشکر از وبلاگ: در انتظار آفتاب
      


عبدالاعلی می گوید: از امام صادق علیه السلام شنیدم که می فرمود: روز قیامت که می شود زن زیبایی را که به خاطر زیبائیش به فتنه و گناه افتاده می آورند، آن زن گوید: پروردگارا چون تو مرا زیبا آفریدی به خاطر همیه زیبائی بود که من به فتنه وگناه شدم.

مریم علیها السلام را که در زیبائی بی نظیر بوده» برابرش می آورند وبه او می گویند، آیا تو زیباتری یا این؟ ما او را زیبا آوردیم ولی مفتون گناه نشد.

وهمچنین مرد زیبائی را که به خاطر زیبائیش به گناه افتاده می آورند، وی گوید: پروردگارا تو مرا زیبا آفریدی ومن از این رهگذر دچار فریب چنین مرد زیبائی را که به خاطر زیبائیش به گناه افتاده می آورند، وی گوید: پروردگارا تو مرا زیبا آفریدی ومن از این رهگذر دچار فریب زنان شدم، حضرت یوسف علیه السلام را پیش او می آورند وبه او می گویند: تو زیباتر بودی یا این؟ ما او را زیبا آفریدیم اما مفتون زنان نشد.

ومرد بلا رسیده ای را که بخاطر بلاهائی که به اورسیده به فتنه دچارگشته می آورند،آن شخص گوید:پروردگارا بلا را برمن سخت کردی واز اینرو من دچار فتنه شدم، ایوب علیه السلام را بیاورند وبه او بگویند: آیا بلای تو سخت تر بود یا بلای این؟

او هم گرفتار بلا شد اما به فتنه نیفتاد.

امام علیه اسلام گویا با این بیان می خواهد این حقیقت را تذکر دهد که هرانسانی می تواند خود را در هرشرایطی که باشد از گناه حفظ نماید وخود داری نماید، مرد باشد یا زن، خلوت باشد یاجلوت واگر آلوده به گناه شد راه عذری برای او باقی نیست،چنانچه امثال یوسف صدیق ومریم عزیز علیهما السلام با کمال زیبائی ودر سخت ترین شرایط خود را حفظ کردند وبه معصیت آلوده نگشتند.

 

کیفرگناه/سیدهاشم رسولی محلاتی/ص98      

الف: مقدمه

یکی از مسائلی که در علم کلام مورد بحث واقع شد مسئله ی عدل الهی بود که آیا خداوند عادل است یا نه؟

این مسئله ئخیلی اهمیت پیدا کرد وشاخه ها ومتفرعات زیاد پیداکرد.این مسئله از مسئله حادث بودن وقدیم بودن کلام الهی هم با آنکه آن مسئله فتنه ها به پا کردوخون هاد برایش ریخته شد بیشتر اهمیت پیدا کرد.بطوری که بواسطه ی نفی واثبات در این مسئله- عدل- متکلمین دو نحله شدند:

  1. عدلیه: یعنی طرفدارن اصلی عهدل الهی
  2. غیر عدلیه: یعنی منکرین اصل عدل الهی  

که ما در این تحقیق برآنیم که در این موضوع – عدل الهی- سیری بکنیم وببینیم که خداوند سبحان عادل است یا نه؟

ب:تعریف عدل

تا مفهوم اصلی ودقیق عدل روشن نشود هر کوششی بیهوده است واز اشتباهات مصون نخواهیم ماند تعاریفی برای عدل کرده اند که ما دراین جا به برخی از این ها اشاره می کنیم.

1)  موزون بودن:عدل به معنی تناسب وتوازن،از شئون حکیم بودن وعلیم بودن خداوند است.خداوندعلیم وحکیم به مقتضای علم شامل وحکمت عام خود می داند که برای ساختمان هرچیزی؛از هرچیزی چه اندازه لازم وضروری است .همان اندازه درآن قرار می دهد.

2) تساوی ونفی هرگونه تبعیض است:گاهی که می گویند فلانی عادل است؛ منظور این است که هیچ گونه تفاوتی میان افراد قائل نمی شود. بنابراین عدل یعنی مساوات.

اگر مقصود این باشد که عدالت ایجاب می کند که هیچ گونه استحقاقی رعایت نگردد وباهمه چیز وهمه کس با یک چشم نظرشود،این عدالت عین ظلم است.

واگر مقصود این باشد که عدالت یعنی رعایت تساوی در زمینه استحقاق های متساوی از لوازم عدل است،و ولی در این صورت بازگشت این معنی به معنی سومی است که ذکر خواهد شد.

3) رعایت حقوق افراد وعطاء کردن به هرذی حقی،حق او را،.

معنی حقیقی عدالت اجتماعی بشری،یعنی عدالتی که در قانون بشری؛ بایدرعایت شود وافراد بشر باید آن را محترم بشمارند؛همین معنی است این عدالت متکی بر دو چیز است:

  1. حقوق واولویت ها:یعنی افرادبشر نسبت به هم دیگر ودر مقایسه با

یکدیگر،نوعی حقوق ا.ل.یت پیدا کنند.مثلاً کسی با کار خود محصولی تولید می کند طبعاً نوعی اولویت نسبت به آن محصول پیدا می کند ومنشأ این اولوین،کار وفعالیت اوست.

  1. یکی دیگر خصوصیت ذاتی بشر است که طوری آفریده شده است که

در کارهای خود الزاماًنوعی اندیشه ها که آن هارا اندیشه اعتباری می

نامیم استخدام می کند.

4) رعایت استحقاق ها در افاضه وجود وامتناع نکردن از افاضه رحمت به آن چه امکان وجود یا کمال وجود دارد. موجودات در نظام هستی از نظر قابلیت ها وامکان فیض گیری از مبدأ هستی با یک دیگر متفاوتند؛ هرموجودی در هر رتبه ای هست از نظر قابلیت استفاضه،استحقاقی خاص به خود دارد.

ذات مقدس حق که کمال مطلق وخیر مطلق وفیّاض علی الاطلاق است،به هر موجودی آن چه را که برای او ممکن است از وجود کمال وجود،اعطاء میکند وامساک نمی نماید.عدل الهی در نظام تکوین، طبق این نظریه،یعنی هر موجودی،هر درجه از وچود وکمال وجود که استحقاق وامکان آن را دارد دریافت می کند. با به عبارتی دیگر عدل در دستگاه خداوند متعال یعنی عطاء کردن به هر موجودی آن چه که سزاوار آن است.وظلم مانع عطاءکردن به هر موجودی نسبت به آن چه مستحق آن بوده است.

مفهوم ومعنی عدالت یعنی اینکه استحقاقهای طبیعی وواقعی در نظر گرفته شود وبه هرکس مطابق آنچه به حسب کار واستعداد ولیاقت دارد داده شود.

از نظر حکمای الهی، صفت عدل آن چنان که لایق ذات پروردگار است وبه عنوان یک صفت کمال برای ذات احدّیت اثبات می شود به این معنی است و صفت ظلم که نقص است و از او سلب می گردد، نیز به همین معنی است که اشاره شد.

حکماء معتقدند که هیچ موجودی بر «خداوند متعال» حقی پیدا نمی کند، که دادن آن حق (انجام وظیفه و(اداء دین) شمرده شود. وخداوند از آن جهت عادل شمرده شود که به دقت تمات وظایف خود را در برابر دیگران انجام می دهد. عدل خداوند متعال عین فضل وعین وجود اوست؛ یعنی عدل خداوند عبارت است از این که خداوند متعال  فضلش را از هیچ موجودی در هر حدی که امکان تفضل برای آن موجود باشد ، دریغ نمی دارد.

این است معنی سخن مولایمان امیر المؤمنین (علیه السلام) که می فرمایند: حق یک طرفی نیست، هرکسی که بر عهده دیگری حق پیدا می کند دیگری هم بر عهده ی او حقی پیدا می کند. وموجودات در برابر او وظیفه ومسؤلیت پیدا می کنند، اما هیچ موجودی بر خداوند سبحان حق پیدا نمی کند.(1)(اشهد انّه عدلٌ عدلَ)(2)یعنی که شهادت می دهم که خداوند عدل است ودادگر ودادرس وجداکننده حق وباطل.

مسئله عدل الهی بر دوقسم است:

1) یکی این که آیا خلقت وتکوین عالم از آسمان وزمینف از جماد ونبات وحیوان، از دنیا وآخرت بر موازین عدالت وموافق عدالت است و در خلقت وآفرینش به هیچ موجودی ظلم نمی شود، واین عالم به عدل پا بر جاست.

2) یا این که چون اراده ومشیتش مطلق است وهیچ چیز نمی تواند اراده اورا محدود کند، فعال ما یشاء است، «یفعل ما یشاء یحکم ما یرید»است. خلقتش تابع هیچ میزان وهیچ قاعده و قانونی نیست، هرچه او بکند عدل است نه اینکه هرچه مقتضای عدل است او می کند.

لهذا در جواب این سؤال که آیا خداوند در قیامت بر وفق موازینی که موازین عدل است رفتار می کند وطبق حساب وقاعده ای یکی را به بهشت می برد ودیگری را به جهنم؟ یا این طور نیست؟

آن ها گفته اند که این طور نیست، هیچ، قانون وناموسی نمی تواند حاکم بر فعل حق باشد.

هر قانون وناموسی تابع فعل او وامر اوست، عدل وظلمک هم تابع فعل اوست اگر او مطیع را به جهنم ببرد وعاصی را به بهشتف باز هم چون او کرده عدل است.اراده او وفعل او تابع میزانی وخاضع در  برابر قانونی نیست،همه قوانین ومازین تابع اراده او هستند.

در حالی که خداوند قائم بالقسط است، ومی فرماید: کارخداوند عادل روی میزان عدل است و معلل به اغراض است از هرچه مفسده وقبیح است، دستگاه خلقت از آن برکنار وهر چه صلاح است واقع می شود.

نسبت به افعال اختیاری بشر، شیعه ومعتزله می گویند: که جبر نیست و اشاعره قائل به جبر هستند. نه این که می گویند خداوند ظالم است بلکه منکر قبح ظلم هستند. می گویند: خوبی وبدی را ما می تراشیم وما در کار خداوند نباید قضاوت کنیم، و خوبی وزشتی راه ندارد. افعال بشر هم بدون اختیار است در عین حال عذابش هم قبیح نیست. عدلیه (شیعه ومعتزله) گویند که اگر جبر است عقابش هم قبیح است، به هر حال اشاعره منکر امر بدیهی وحسن وقبح می شوند. لوازم فساد مذهبشان جبر است همان طور که قائلین به عدل ، جبری نمی شوند و به حسن وقبح قائلند.

جبر بر خلاف وجدان است و قطعاً جبر غلط است که بگوییم بشر اختیاری ندارد.

این که می گویی این کنم یا آن کنم

                                        خود دلیل  اختیار  است ای صنم

هر انسان با وجدان می فهمد در کارهایش اراده واختیار دارد. نه این که او را می برند. هرکس که به مسجد می رود به اختیار خودش می رود وهر کس که به مجلس فسق می رود به اختیار خودش می رود. اگر کلمه خیری گفت می فهمد خودش گفته واگر شری گفت هم همین طور.

به قول محقق قمی هزار دلیل هم برای جبر بیاورید در برابر وجدان فایده ای ندارد؛ بطلان جبر آشکار است هر صاحب وجدانی می فهمد بدون اراده در گناه یا طاعت نمی افتد بلکه فاعل مختار است.

ج:قرآن وعدالت پرورگار

در آیات قرآن این مسأله بسیار تأکید شده است، در یک جا می فرماید: «انّ الله لا یظلِم الناس شیئاً ولکنّ الناس انفسهم یظلمون» خداوند به هخیچ کس ستم نمی کند این مردم هستند که به خودشان ظلم و ستم روا می دارند.

در جایی دیگر می فرماید: «انّ الله لا یظلم مثقال ذرّه….» «خداوند حتی به اندازه ی نگینی ذره ی کوچکی ظلم وستم بر هیچ کس روا نمی دارد.

ودر مورد وجزای روز رستاخیزمی فرماید:«ونضعُ الموازین القسط لیوم القیامه ِ فلا تُظلَمُ نفسٌ شیئاً» «ما ترازوهای عدالت را در روز قیامت برپا می کنیم وبه هیچ کس کمترین ظلم ستمی نخواهد شد.»

باید توجه داشت که منظور از میزان در این جا وسیله ی سنجش نیک وبد است نه ترازوهای مانند ترازوهای این جهان.

د:دعوت قرآن به عدل وداد

قرآن با صراحت وبه عنوان یک اصل اساسی، می فرماید: «انّ الله یأمر بالعدل والاحسان والایتایءِ ذی القربی وینهی عن المنکر والبغی»

خداوند به عدل واحسان درباره ی همه وبخشش نسبت به بستگان وخویشاوندان دستور می دهد واز کارهای زشت ومنکر وظلم نهی می کند.

جالب توجه اینکه همان گونه که ظلم کردن کار زشت و قبیحی است پذیرش ظلم و زیر بار رفتن نیز ا ز نظر اسلام و قرآن غلط است ، چنان چه در قرآن می فرماید : لا تَظلِمُون و لا تُظلَمُون(نه ظلم کنید و نه زیر بار ظلم روید).

اصولاً تسلیم در برابر بیدادگران موجب تشویق ظلم و توسعه ستم و اعانت ظالم است .

ه:حسن و قبح عقلی

دو دسته در میان علماء اسلام بوجود آمدند : یک دسته طرفدار حسن و قبح عقلی شدند و گفتند فرمان شارع تابع حسن و قبح و صلاح و فساد واقعی اشیاء است و دسته دیگر منکر حسن و قبح عقلی اشیاء شدند و گفتند حسن و قبح اشیاء تابع دستور شرعی است . که به گروه اول گروه عدلیه و به گروه دوم گروه غیرعدلیه  می گویند.

این بود که علماء عدلیه گفتند که ادله شرعیه چهار چیز است:

1?? قرآن   2?? سنت   3?? اجماع    4?? عقل

اما از نظر غیر عدلیه هیچ منعی ندارد که عقل از ادله شرعیه شمرده می شودو یک پایه از  پایه های اجتهاد و استنباط  احکام شرعی قرار می گیرد ازنظر آنها تعبد محض حکم  فرما  است .

و:عدل درجهان پهناور

اگر درجهان پهناور  نظری افکنیم و شئون عدل را ملاحظه بکنیم از موجودات زمین تا افلاک این ستاره هایی که هستند درمدار هایی که دارند با فاصله معینی در گردش اند که اگر کمی جلو یا عقب شوند نظم کلی عالم به هم می خورد مثلاً فاصله زمین تا ماه را از آفتاب 90 میلیون ذکر کردندکه اگر کمتر از این باشد زمین آتش می گیرد  و اگر بیشتر باشد یخ می زند.

ز:عدل الهی در برابر بندگان

دیگر از شئون عدل اللهی ، عدل در اعمال و افعال بندگان است که راستی به حساب دقیق پیاده می شود چه ما بفهمیم و چه نفهمیم صبح که از خانه در می آیی هر حرکتی که بکنی عدل خداوند سبحان با تو است ، پول به فقیر دادی در برابرش از افتادن در گودال نجات پیدا می کنی «لقمه بلقمه» به منزل که آمدی می گویند بچه می خواست از بام بیفتد خدا رحم کر د و نیفتاد.

ح:چرا عدل از اصول دین شمرده می شود:

عدل را دومین اصل از اصول دین و مذهب می شمارند ممکن است در بعضی ذهنها بیاید چرا دومین اصل را عدل می شمارند در حالی که عدل از صفات   خداوند سبحان است وسایر صفات را اصل نشمرده اند.؟ 

پاسخ این سؤال این است که عدل منشأ بسیاری از صفات واساس بسیاری از صفات واساس بسیاری از اعتقادات ما به شمار می رود.

نبوت وامامت،جبر وتفویض،قضاء وقدر،معاد،به عدل مربوط می شود.

ط:با قبول عدل جبر باطل می شود:

لازمه عدل اللهی است که بشر بی سرپرست نگذارد (یعنی پیغمبر برایش بفرستد) چون خداوند عادل است پس از پیغمبر نیز امتش را بی سرپرست رها نمی کندو برایش امام تعیین می کند و می فرماید: حتّی معجزه دادن به پیغمبر و امام و معرّفی آنان و ابطال جبرو تفویض به عدل بر می گردد .کسی که به یقین ماست خدا عادل است اگر تمام عالم جمع شوند . و قول جبر را به او پیشنهاد کنند نخواهند پذیرفت چون خدای عادل چگونه کسی ر ا مجبور به عملی می کنند که خودش از آ ن نهی فرمود

پس اورابه خاطر انجام آن عمل عقوبت می نماید؟ پس جبر باطل است.

ی:عدل به خدا آن است که شرک نورزی:

عدل به خدا در مرتبه اول آن است که برایش شریک قائل نشوی ، اگر شریک آوردی ظالم هستی. آنچنان که خداوند در قرآن می فرماید: «لا تُشرِک بالله انّ الشِّرکَ لَظُلمٌ عَظیمٌ» (1)

ریاء شرک به خداست هوا پرستی برای خداوند درعبادت شریک آوردن است می بیند با تهدید بشری از میدان به در می رود لکن از تهدید های الهی نمی هراسد معلوم می شودایمان نیست یا کم است(2)

نتیجه گیری:

با توجه به این تحقیق مختصر در یافتیم که خداوند متعال عین عدل است و هیچ کاری بدون عدل انجام نمی دهد؛ وبه هیچ کس ظلم نمی کند و برای اشاعره ای که می گویند که کارهای ما در این جهان جبری است و هیچ اختیاری از خودمان نداریم معلوم شد که اگر قائل به جبر شویم عدالت خداوند را زیر سؤال می بریم، در حالی که خداوند متعال عادل است.

امید است که با این تحقیق مختصر توانسته باشیم که هم عقاید خودمان وهم عقاید عزیزان در مورد خداوند عادل افزایش داده باشیم.

ومن الله التوفیق

علی محمدی

منابع ومأخذ———————————————————–

ردیف

نام کتاب

مؤلف

چاپ

سال چاپ

محل چاپ

ناشر

1

قرآن کریم

 

 

 

 

 

2

نهج البلاغه

محمددشتی

سوم

1386

تهران

انتشارات پیام عدالت

3

سیری در نهج البلاغه

شهید مرتضی مطهری

48

1390

قم

انتشارات صدرا

4

بیست گفتار

شهید مرتضی مطهری

38

1391

قم

انتشارات صدرا

5

عدل الهی

شهید مرتضی مطهری

37

1390

قم

انتشارات صدرا

6

عدل

شهیدعبدالحسین دستغیب

اول

1373

قم

موسسه دارالکتاب

7

50درس عقائد برای جوانان

آیت الله مکارم شیرازی

نهم

1376

قم

مدرسه امام علی(علیه السلام

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
<      1   2      
+ سلام دوستان شبکه ی اجتماعیmsapp راه اندازی شد از شما دوستان خواهش می کنیم که در این شبکه عضو شوید در ضمن من درآنجا به نام علی محمدی درخدمت شما هستم لطفاً سر بزنید آدرس: WWW.MSAPP.IR منتظر قدوم مبارکتان هستیم لطفاً نشر دهید تا افراد بیشتری در این شبکه عضو شوند.......

+ سلام...بدون شرح..
مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ   |   Designed By Ashoora.ir